אחסון אתרים - מה ההבדל בין שרת פרטי לשרת משותף?

האינטרנט הוא המקור העיקרי שלנו לבידור, מידע, רכישת מוצרים ושירותים. אין כמעט אדם אחד שלא ניגש לאתר כזה או אחר מידי יום בין אם במסגרת העבודה או בשעות הפנאי. האינטרנט הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. אינטרנט מורכב מאתרים רבים, שונים ומגוונים. לכל אתר יש כתובת וירטואלית. אך לאתרים יש גם כתובת פיזית – כל אתר אינטרנט נמצא בשרת פיזי. מהו שרת אינטרנט? מה ההבדל בין שרת פרטי לשרת משותף? איזה שרת מתאים לאיזה סוג של אתר? התשובות בהמשך.

מהו שרת אינטרנט?

לפני שנוכל לבחון מה ההבדל בין שרת פרטי לשרת משותף יש להבין קודם כל מהו שרת אינטרנט. שרת אינטרנט הוא השרת הפיזי עליו מאוחסנים אתרים שונים. בדומה לזיכרון במחשב ביתי בו מאוחסנים מסמכים ותוכנות, כך גם אתרי אינטרנט זקוקים למקום איחסון. כל אתר ברשת האינטרנט בעצם ממוקם על שרת. כאשר אנו גולשים דרך הדפדפן אנו מבקשים מהשרת להציג לנו את האתר. מרבית שרתי האינטרנט נמצאים בחוות שרתים של חברות לאחסון אתרים.

מהו שרת אינטרנט משותף?

רוב אתרי האינטרנט היום מאוחסנים על גבי שרתים משותפים – שרת המארח מספר רב של אתרים. מדובר בשרתים הנמצאים בחוות שרתים של חברות אחסון. כל מי שרוצה לפתח אתר חדש יכול לרכוש חבילת אחסון על גבי שרת משותף. ישנם שני סוגים של אחסון על גבי שרתים משותפים:

  1. אחסון אתרים בתשלום – רכישת חבילת אחסון במחיר משתנה. המחיר תלוי קודם כל בגודל שטח האחסון המבוקש. שנית, המחיר תלוי בשירותים נוספים המסופקים על ידי חברת האחסון כמו אבטחה מוגברת ותמיכה טכנית 24/7.
  2. אחסון אתרים חינמי – כשמו הוא, אחסון אתר בחינם. החיסרון הוא הופעה של פרסומות באתר, לרוב תמיכה טכנית חלקית ולא זמינה באופן מספק ואיטיות האתר. היתרון הוא כמובן העובדה שמדובר בשירות ללא תשלום. אירוח אתרים חינמי מתאים בעיקר לאתרים פרטיים כמו אתר משפחתי, בלוג קטן או פרויקט לימודים למשל.

היתרון הגדול של שימוש בשרת אינטרנט משותף הוא המחיר של השירות. חברות אחסון אתרים מציעות חבילות אחסון במחירים משתנים בהתאם לנפח האחסון הנדרש.

מהו שרת פרטי?

שרת פרטי כשמו הוא – שרת ייעודי לשימוש של גורם אחד. כאשר רוכשים שירותי אחסון על גבי שרת פרטי מקבלים בעצם שימוש בלעדי באותו שרת. היתרון הגדול הוא כמובן היכולת לשלוט באופן מאוד מדויק בכל הפרמטרים השונים של השימוש בשרת. כאשר חברה רוכשת שימוש בשרת ייעודי היא מקבלת נפח אחסון גדול מאוד ויכולת תגובה מהירה מאוד של השרת.  ניתן למשל לעדכן גרשאות של מערכת ההפעלה, לערוך שינויים בפרוטוקולי האבטחה של השרת ועוד ללא כל תלות במשתמשים אחרים בשרת. שרת פרטי מאפשר לבעליו לאחסן אתר (או מספר אתרים) על גבי השרת ולמעשה, למנהל את התוכן בשרת בכל דרך וכל זמן שיבחר לנכון.

ניתן לרכוש שימוש בשרת פרטי מחברה לאחסון אתרים בשני מסלולים שונים. האחד הוא מסלול של שכירת השרת כאשר כל הפעילות על גבי השרת מנוהלת על ידי החברה הרוכשת את השימוש בו. המסלול השני המוצע על ידי חברות שרתים כולל תמיכה בשימוש בשרת. בנוסף לחברות לאחסון אתרים המציעות שרת ייעודי, ניתן לרכוש שרת ולהניח אותו, למעשה בכל מקום. חברות גדולות מחזיקות לא פעם חדר שרתים ייעודי. הן רוכשות את השרת ויש ביכולתן להחזיק בצוות התומך בפעילות השרת ואתר האינטרנט המאוחסן בו.

שרת פרטי – למי מתאים שימוש בשרת פרטי?

הצורך בשרת פרטי מתעורר בעקבות דרישה לאחסון אתרים גדולים מאוד (או כמות חומר וירטואלי אחר  כמו מסמכים, מדיה וכד' לשימוש פנימי תוך מתן גישה אונליין) . לא מדובר בשירות שמתאים לאנשים פרטיים או אפילו לעסקים קטנים או בינוניים. שרת ייעודי מתאים לחברות גדולות שזקוקות לשטח אחסון בהתאם ואתרים כבדים מאוד שרואים תנועה רבה של גולשים (אתרי הממשלה למשל), אתרי מסחר אלקטרוני  שזקוקים למהירות תגובה מאוד גדולה (כמו אליאקספרס), אתרי תוכן וידאו וכדומה זקוקים לשרת פרטי.

איך בוחרים בין שרת משותף לשרת פרטי?

עבור רוב בעלי האתרים הבחירה פשוטה – אלא אם כן מדובר באתר מאוד גדול בעל תנועה גבוהה של גולשים, אין צורך בשרת פרטי. הסיבה היא עלות השירות. שימוש בשרת פרטי אינו זול. רכישה ותחזוקה של שרת אינטרנט עולה לחברת האחסון לא מעט. כאשר החברה מקדישה שרת שלם לאתר אחד ולא למספר רב של אתרים הרי שהעלות בהתאם. בעלי אתרים פרטיים ואתרים עסקיים קטנים ובינוניים לא זקוקים לשירות של שרת ייעודי.

מה ההבדל בין שרת פרטי לשרת משותף כאשר כן מדובר באתר גדול?

כאן התשובה מורכבת יותר. במידה ויש בבעלותכם אתר הזקוק לשטח אחסון משמעותי, מהירות תגובה גבוהה במיוחד או אתר הצומח בקצב מסחרר ייתכן ולא יהיה מנוס משימוש בשרת ייעודי. הסיבה לכך היא שאתר גדול במיוחד לא יכול להישאר על גבי שרת משותף לאורח זמן מכיוון ששטח האיחסון על גבי שרת זה מוגבל. אתר שגדוש בתוכן המתרבה מידי יום לא יוכל להמשיך להתקיים עם שטח אחסון קטן. מעבר לכך, מהירות התגובה של האתר תהיה איטית ביותר על גבי שרת משותף. כאשר אתר אינו מגיב מהר ואינו עולה כצפוי גולשים לא ישארו בו. ישנם פתרונות ביניים בדמות VPS – virtual private server המשלב את יתרונות השרת הפרטי עם השרת השיתופי. עבור אתרים בנפח אחסון משמעותי מומלץ לשקול גם אופציה זו טרם המעבר משרת שיתופי לשרת ייעודי. 


צריכים פתרון ייחודי ויודעים להגדיר את הצורך?

אנו יכולים לספק לך את פתרונות השרת המותאמים ביותר בשוק, לא משנה אם אתה עצמאי, עסק קטן או ארגון גדול.

צור קשר