מהו שרת לאחסון אתרים?

האינטרנט הוא למעשה רשת אדירה של שרתים פיזיים הממוקמים ברחבי העולם – על גבי שרתים אלו מאוחסנים האתרים השונים אליהם ניתן לגשת. כל אתר למעשה "יושב" על שרת כלשהו. רוב השרתים שייכים לחברות אחסון אתרים המחזיקות בחוות שרתים, חללים על גבי חללים בהם עשרות עד אלפי שרתים. על מנת להעלות אתר יש תחילה לבחור שרת לאחסון אתרים. מהו שרת לאחסון אתרים? אילו סוגי אחסון קיימים ומה חשוב לדעת לפני שבוחרים שירות אירוח אתרים?

שרת לאחסון אתרים – סוגי אחסון

ישנם שלושה סוגים נפוצים של שרתי אחסון – שרת פרטי, שרת וירטואלי פרטי ושרת משותף:

אחסון על גבי שרת פרטי – עבור אתרים גדולים מאוד, אתרים בעלי תנועת גולשים גבוהה, אתרים של חברות משמעותיות שזקוקות לשטח אחסון גדול, הפתרון היחיד שיתן מענה לצרכי האחסון הוא שרת ייעודי. שרת ייעודי הוא שרת לאחסון אתרים המשמש אתר אחד בלבד. היתרון הגדול הוא כמובן היכולת לנהל את כל צרכי האחסון והתפעול של האתר ללא תלות במשתמשים אחרים בשרת. שרת ייעודי מאפשר לנהל באופן מלא את האבטחה באתר, ייקבל תמיכה טכנית ברמה גבוהה מאוד מחברת האיחסון ועוד. מדובר בפתרון שמתאים בעיקר לפורטלים גדולים מאוד ופחות לאתרים של עסקים קטנים ובינוניים בשל העלות של השירות. כמו כל שירות ייעודי, מדובר בפתרון שאינו זול כלל וכלל.

שרת וירטואלי – מדובר על שרת שזמין למספר קטן של אתרים. היתרון הוא ביצועים גבוהים בעלות סבירה בהחלט. השירות מתאים לאתרים בהם תנועה ערה אך כזאת שלא מצדיקה רכישת אחסון על גבי שרת ייעודי.

אחסון שיתופי – סוג האחסון הנפוץ ביותר. מדובר בשרת המאחסן מספר רב של אתרים. מרבית האתרים הקטנים והבינוניים עושים שימוש בשירות אחסון שיתופי מכיוון שמדובר בפתרון פשוט, זמין ולא יקר לאחסון האתר. עבור אתרים עסקיים בתחילת דרכם, לרוב יומלץ לארח את האתר על גבי שרת שיתופי. במידה והאתר גדל וזקוק למשאבים משמעותיים יותר הרי שתמיד ניתן להעביר אותו לשרת מסוג אחר.

מה חשוב לבדוק כשבוחרים חבילה לאחסון אתר?

שטח האחסון – אחד הפרמטרים החשובים ביותר שיש לבדוק לפני שמחליטים היכן לאחסן אתר הוא נפח האחסון שמוצע לכם. פעמים רבות, חברות אחסון מציעות הצעות זולות במיוחד לשטח אחסון קטן. ההצעה נראית אטרקטיבית במבט ראשון, אך כאשר מסתכלים על נפח האחסון המוצע מבינים שמדובר בהצעה מטעה.

מהירות – אחד הפרמטרים שגוגל בודק בבואו לקטלג את האתרים השונים היא מהירות התגובה שלהם. על מנת לקדם אתר בגוגל בצורה יעילה על האתר להגיב מהר לגולשים. זמן התגובה של האתר תלוי במידה רבה מאוד בזמן התגובה של השרת. מעבר לחשיבות זמן התגובה בקידום האתר בגוגל הרי שעבור הגולש מדובר בפרמטר יסודי. גולש שמגיע לאתר שלא עולה מספיק מהר פשוט יעזוב ויעבור הלאה.

אבטחה – סטנדרט האבטחה המקובל כיום הוא SSL , למרות שרוב שרתי האחסון אכן פועלים על פי סטנדרט זה מומלץ לוודא שהחברה הנבחרת אכן מחזיקה בתעודת SSL. עבור אחסון אתר עסקי מדובר בפרמטר יסודי שכן גוגל לוקח בחשבון את רמת האבטחה באתר כאשר הוא מקטלג אותו וקובע את מיקומו בתוצאות החיפוש.

תמיכה טכנית – כאשר מאחסנים אתר על גבי שרת מומלץ מאוד לבחון את השירות הטכני של החברה. אתר אינטרנט, במיוחד אתר עסקי, חייב להיות זמין לגולשים 24/7. מעבר לזמינות כללית של האתר הוא חייב להיות תקין ומהיר. גולשים שמגיעים לאתר איטי או אתר עם תקלות שלא מטופלות מהר לא ישארו בו וימשיכו אל האתרים של המתחרים. יש לבדוק האם התמיכה הטכנית של חברת האחסון פעילה 24/7 ולא רק בשעות מסוימות. מדובר בשיקול מהותי במיוחד עבור אתרים בהם מערכת הזמנות מקוונת. כאשר גולש מגיע לאתר בו דפי המוצרים לא עולים מספיק מהר, מערכת התשלום איטית והאתר איטי באופן כללי, סביר להניח שהוא לא ישאר בו מספיק זמן כדי לבצע רכישה.

שירותים נוספים – ישנן חברות אחסון שמספקות שירותים כמו תיבות מייל לאתר, שירות גיבוי תכנים וכדומה. כדאי מאוד לבדוק האם חבילת האחסון כוללת שירותים אלו.

שרת לאחסון אתרים בחינם

ישנן חברות לאחסון אתרים המציעות את השירות בחינם. מדובר לרוב בחוות שרתים הנמצאות בחו"ל ומארחות מספר גדול מאוד של אתרים על גבי השרתים שלהן. היתרון המשמעותי ביותר הוא כמובן העובדה שמדובר בשירות שניתן בחינם. עם זאת, חשוב מאוד להבין כי שרת לאחסון אתרים מסוג זה לאו דווקא מתאים לכל אתר. לרוב, כדי לקבל את השירות בחינם יש להסכים להצגה של באנרים ו/או פרסומות אחרות באתר שלכם. עבור אתרים עסקיים מדובר בתנאי בעייתי מבחינה שיווקית ותדמיתית. הצגה של פרסומות באתר יכולה לגרום לגולשים לתסכול ועזיבה לטובת אתרים אחרים.

בנוסף, ייתכן מאוד שהפרסומות יפנו לאתר של המתחרים. כאשר אתר עסקי כולל פרסומות אקראיות הוא עושה רושם לא מקצועי בעיני הגולש. עסק שרוצה לשווק את עצמו כאמין, מקצועי ורציני רצוי שימנע משילוב של אלמנטים כאלו באתר שלו. בעיות נוספות באחסון אתרים חינמי כוללות למשל איטיות האתר (יותר מידי אתרים על גבי שרת אחד), אבטחה מינימאלית, תמיכה טכנית ללא זמינות גבוהה או לא יעילה ועוד.

שרת לאחסון אתרים חינמי מתאים מאוד למי שמעוניין לאחסן אתר קטן ופרטי למשל פרויקט במסגרת לימודים, בלוג קטן, אתר משפחתי וכדומה ולא מתאים מטבעו לאתרים עסקיים. עבור אתרים עסקיים, שרת לאחסון אתרים בתשלום יתאים טוב יותר שכן הוא מספק נפח אחסון גדול יותר משרת חינמי, מהיר יותר וכולל אבטחה ברמה נאותה וזמינות תמיכה טכנית לפתרון בעיות.


צריכים פתרון ייחודי ויודעים להגדיר את הצורך?

אנו יכולים לספק לך את פתרונות השרת המותאמים ביותר בשוק, לא משנה אם אתה עצמאי, עסק קטן או ארגון גדול.

צור קשר